Burak Mutçalıoğlu

BİLGİ’nin ilk öğrencilerinden biriyim. Maslak binasında birinci sınıftan başlayan şanslı azınlıklardanım. Liseden bile daha küçük bir ortamda, o dönemde kurulan dostlukların hâlâ devam ettiği, BİLGİ 98 isimli grubun üyesiyim. Benim dönemimden tüm arkadaşlarımın da bana hak vereceği gibi en unutulmayacak tecrübe ikinci sınıfa geçtiğimizde Baltalimanı’nda bulunan köşkte bir yılı geçirmemizdir. Bizden sonra kimseye kısmet olmayan bu akademik ortam, bizlerin unutulmazıdır. Ve tabii ki tüm zamanların en muhteşem hocalarından ders alma ayrıcalığı… Yeni kurulan ve diğerlerinden çok daha farklı bir üniversitede bunları yaşama fırsatım olduğu için kendimi çok ayrıcalıklı hissediyorum.

Baltalimanı başlı başına ilginç ve komik anılarla doludur. Örneğin cuma akşamları köşkte parti düzenlerdik. Mevcut iki sınıftan bir tanesi, ses izolasyonu sağlamak amacıyla yumurta kolileri ile kaplıydı. Yazı tahtasının arkasındaki perdeyi araladığınızda tel kafesin içindeki Dj setini, sınıfın en arkasındaki perdeyi araladığınızda ise buzdolaplarını görebilirdiniz. Bizler için bir süre sonra normal hale gelen bu görüntü dışarıdan gelen arkadaşlarımızda şaşkınlıkla birlikte heyecan yaratırdı. Asaf Savaş Akat, Halit Kakınç gibi hocalarımızın da canlı performans sergilediği bu partiler öğrenci ve akademisyen kaynaşmalarını unutulmaz hale getirmiştir. Bahar aylarında yazı tahtası indirip bazı dersleri bahçede yapmak, özellikle Japonca dersinde, anlamadıkları bir dilde, yüksek sesle hocamızı tekrar etmemiz mahalledeki komşularımızın telaşlanmasına yol açmıştır.

Hemen önümüzde kurulan semt pazarından alınan malzemelerle istediğimiz zaman yemek yapabildiğimiz, ev mutfağından bozma kantininde, herkesin kendi bardağının olduğu bir kampüs kaç üniversite öğrencisine kısmet olmuştur?

Öğrencilik yıllarımda da, çalışmaya başladıktan sonra da Üniversitemi anlatırken hep bana takılırdı eşim dostum, “Sen okulun ortağı mısın?” diye… Evet, kendimi kurucusu gibi hissettim hep. Kurucuları vardı elbette; ama kuruculara güvenen ilk öğrencileri olmadan ne anlamı olurdu ki? BİLGİ ile beraber büyüdük, olgunlaştık. Bu yüzden benim için gerçekten bir iş yerinden çok daha fazlasını ifade ediyor.