Prof. Dr. Lale Duruiz

Bildiğiniz gibi BİLGİ, 1994 yılında Londra Üniversitesi, LSE ve Portsmouth Üniversitesi diplomalarına yönelik eğitim kurumu olarak başladı. Eğitim sistemi, yılda 4-5 kere İngiliz akademisyenlerinin gelip bizlerle, öğrencilerle toplantılar yaparak; ödev, sınav kâğıtlarını tekrar okuyarak ya da kendi sınavlarını vererek sürdürülüyordu. Ayrıca binaları incelerler, yöneticilerle görüşürler ve rapor yazarlardı. Daha sonra 1996’da İstanbul Bilgi Üniversitesi kurulduğunda da YÖK denetimleri başladı.

Akademik ve idari olarak sürekli denetlenmeye alışmıştık; fakat bağımsız bir denetim şirketi tarafından da denetlenme zamanımız gelmişti. Yönetim, dört büyük bağımsız denetim şirketlerinden biri ile anlaştı. Bir sabah onların denetçisini bekliyoruz Üniversitemizi incelesin diye. Rektörlük katında biraz gerginlik var. Aşağıdan telefonla ‘Denetçi Hanım geldi’ mesajını aldık ve karşılamaya çıktık. Bir baktık ki bizi denetlemeye gelen bizim mezunumuz gencecik bir kadın. Kendisine bir sarılmadığımız kaldı.

O yıllarda mezun sayılarımız Kuştepe büyük salonu dolduracak kadardı ve ben konuşmamda bundan bahsettim. “BİLGİ’yi biz kurduk ama gerçek BİLGi’li sizlersiniz. Her zaman Üniversitenize gelin, denetleyin, değerlendirin, eleştirin, öneriler getirin. Ancak o zaman BİLGİ iyi bir üniversite olmaya devam edecektir.”

Hâlâ da bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.