Rektörden

Bugün eğitim hayatımızda yirmi beşinci yılımıza ulaşmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ardımızda bıraktığımız çeyrek asırlık zaman, BİLGİ’yi sürekli daha iyiye taşımanın, bugünkü gibi köklü bir üniversite olmanın umudu ve gayretiyle dolu.

Türkiye’nin ilk vakıf üniversitelerinden biri olarak 1996 yılında küçük bir binada 1.000’i aşkın öğrenciyle yola çıktığımızda BİLGİ’nin eğitime kazandırdığı yeni ruhun hiç bitmeyecek bir geleneğe dönüşmesi için büyük bir heyecan ve inanç taşıyorduk. Kısa zamanda uluslararası standartlardaki eğitim kalitemiz, seçkin akademik kadromuz, hayata geçirdiğimiz öncü uygulamalarla Türkiye’nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından biri olduk.

Kuruluşumuzdan bu yana benimsediğimiz ilkeler ve değerler bize hep rehberlik etti. BİLGİ, özgürlüklerden yana tavrı, evrensel değerlere duyduğu saygı, çoğulculuğu, yenilikçiliği ve toplumsal sorunlara duyarlılığıyla ülkemizde akademi ve eğitim dünyasının ötesinde de bir etki yaratmayı başaran nadir üniversitelerden biri oldu. Bu çizgisiyle toplumsal ve entelektüel hayatta da saygın bir yer edindi.

“Yaşam için öğrenme” tutkumuz eğitim geleneğimizin temellerini oluşturdu. Öğrenmeyi sınıfların dışına taşan, yaşamın içinde köklenen ve hayat boyu devam eden bir süreç olarak gördük. Bu doğrultuda düşünen, sorgulayan, toplumsal sorunlara duyarlı, geniş ufuklu bireylerin yetişmesine katkıda bulunduk.

Bugün BİLGİ, on binlerce mezunu ve öğrencisiyle, kent merkezindeki kampüsleriyle, zengin eğitim olanaklarıyla büyüyüp gelişti. Ancak geleceğe, her geçen gün güçlenen bir kurum olarak adım atmak için duyduğumuz o ilk günkü heyecan ve inanç hiç eksilmedi.

Bu heyecanı ve inancı bugün duyabiliyorsak bu kuşkusuz BİLGİ’nin bugünlere gelmesini sağlayan tüm BİLGİ mensuplarının sayesinde… Akademisyenlerimiz, her kademeden idari çalışanımız, her biri bize umut veren öğrencilerimiz ve mezunlarımızla BİLGİ geleneğini geleceğe daha güçlü taşıyacağımıza yürekten inanıyoruz.

Yaşam için öğrenmek ve öğretmek ve BİLGİ’li olmaktan hep gurur duyacağımız nice yirmi beş yıllara…

Prof. Dr. M. N. Alpaslan Parlakçı
Vekil Rektör